Většina z nás je zvyklá vařit v klasickém hrnci na plynovém, nebo elektrickém sporáku. Jakž takž si rozumíme i s propanbutanovými vařiči, které si vozíme na dovolenou pod stan. Ale vaření v remosce? To je pro mnoho z nás velká neznámá. My vám ale dnes prozradíme, jak na to!

Z běžného života jsme zvyklí vařit v kuchyni, která je vybavená klasickou troubou a sporákem. Když je to opravdu nutné, spokojíme se i s různými typy vařičů, nebo s otevřeným ohněm někde v kempu. Když se ale řekne remoska, většina z nás vůbec netuší, o co jde. Případně mají pocit, že jde o věc, která už dávno zmizela v propadlišti dějin.

Pravda je ale taková, že remosky jsou velmi populární i dnes. A rozhodně to nevypadá, že by se měly v dohledné době odebrat do zaslouženého důchodu. Pokud ale nemáte s žádnou nějakou předchozí zkušenost (s tím, že by vás do jejího fungování zasvětila třeba babička, nebo maminka), může být pro vás její používání malou osobní výzvou.

Když se budete držet našich rad, tak vaření v remosce hravě zvládnete.

Co je remoska?

Remoska je označení pro malou přenosnou troubu, která má (oproti jiným vařičům) ohřívací těleso zabudované nahoře. Jelikož to není úplně přirozená pozice, aby mohla fungovat, musí být napojená do elektrické sítě. Aby nedošlo k nějaké nepříjemné nehodě (jako se to někdy stává při vaření v tlakovém hrnci), ve víku jsou otvory, kterými z uzavřené remosky proudí pára. 

Mezi výhody vaření v remosce patří:

  • Kompaktnost
  • Přenosnost
  • Skutečnost, že se jídlo nepřipaluje na dně nádoby
  • Snadnost používání
  • Menší vysušování pokrmů (hlavně masa)

Zajímavostí je, že remoska je původní český vynález.

Jak používat remosku?

V první řadě byste měli vědět, že remoskou lze nahradit vaření v klasické troubě. Proto ji můžete mít v bytě, kde je pouze sporák, na chatě, popřípadě na vysokoškolské koleji. I když nejde o plnohodnotnou troubu, jste schopni v ní připravit pokrmy, které potřebují pečení od 190 do 220 °C

I když by se mohlo na první pohled zdát, že remoska bude podobná tlakovému hrnci, který je vhodný pro pomalé vaření, je tomu právě naopak. Vzhledem k její výkonnosti je jisté, že některé pokrmy připravíte o dost rychleji než normálně. Proto není úplně dobrý nápad vařit podle klasických receptů, které jsou přizpůsobené vaření na sporáku, nebo v troubě. Místo toho se inspirujte oficiálními recepty od remosky.

Podle potřeby v remosce navíc uvaříte jídlo pro celou rodinu. To pak můžete podávat v jednom hrnci, takže budete mít zajímavý zážitek. 

 

Remoska se dá dále použít k:

  • Ohřevu jídla
  • Rozmrazování
  • Pečení

Čištění a na co si dát pozor

Údržba vaší remosky je celkem snadná. Po vaření ji vypojte z elektrické sítě a počkejte, až úplně vychladne. Nádobu na jídlo umyjte v ruce a víko otřete navlhčeným hadříkem. 

Co se týče bezpečnosti, tak:

  • Při používání dávejte dobrý pozor na vodu (nezapomeňte, že jde o elektrické zařízení)
  • Remosku držte z dosahu dětí (dávejte pozor na kabel, dítě by na sebe mohlo remosku strhnout)
  • Horkou/rozpálenou remosku nedávejte na místa, která by se mohla poškodit, nebo na kterých hrozí vznícení
  • Při manipulaci s víkem během vaření používejte chňapku, nebo utěrku, jinak se spálíte (taky nezapomeňte na to, že víko má v sobě topné těleso, takže špatným natočením poklice si můžete způsobit popáleninu, nebo jiný úraz)
  • Víko nikdy nedávejte do vody

Když se budete držet všech těchto tipů a rad, uvidíte, že vaření v remosce bez problému zvládnete.

Jakou zkušenost máte s remoskami vy? Budeme rádi, když se nám svěříte do komentářů pod článkem.