Aby trávník hezky rostl a dařilo se mu dobře, je nutné jej občas vertikulovat. U této činnosti dojde k provzdušnění prostoru, tím mu zajistíme jednak přísun vzduchu, ale i živin a potřebnou vlhkost. Nože stroje rozlišují nežádoucí trsy trav, třídí z nich zbytky odumřelých stébel a listí. Dále pak přesekávají rostoucí kořeny do stran a umožňují kořenům zesílit.

Díky tomuto úkonu odolávají travnaté plochy suchům v letních měsících. Bezprostředně po vertikulaci je vhodné provést hnojení a osivo. Takto pěstěný trávník dosahuje zcela jiných vizuálních kvalit. Velmi rychle zhoustne a ztmavne, což je známka vysoké kvality.

Pro vertikulování je ideální jaro

Léto není pro vertikulování příliš vhodné období, především díky vyšším teplotám a menší vlhkosti vzduchu. Trávník vyžaduje dostačující množství živin a vláhy, jež se podílí na jeho svižném růstu. Sucho není jediným nepřítelem. Problémy mohou nastat také při nadměrné vlhkosti nebo při nedodržování zásad spjatých s pěstováním okrasného trávníku. Do prázdných míst „lysinek“ lze použít přípravek nesoucí název trávníková náplast, který dokáže zamezit těmto prázdným místečkům na trávníku. Tato místa nesmí ovšem úplně proschnout.

tráva

Správné pH prostředí

Při zakládání trávníku a péče o něj je klíčové i pH prostředí. Dojde-li ke snížení pH, setkáte se zcela určitě s nemalým množstvím mechů, které se na trávníku začnou vytvářet. Takovýto mech je pak důležité z trávníku odstranit, protože utiskuje trávníková vlákna, která pak sesychají v důsledku nedostatku vláhy i živin. Skvělou volbou je například přípravek Mecho stop. Po něm mech úplně zčerná a snadno jej poté odstraníte z povrchu trávníku. Trávník je vhodné i hnojit – zkusit můžete granulky, které rozházíte rovnoměrně po travnaté ploše.

Pravidelná péče a sečení

Pravidelné sečení trávníku podporuje jeho růst. Krátce po zakládání trávníku ještě nesečeme, ale po vzrůstu vláken do výše cca 10cm už můžete začít. Optimální doba sečení je jednou až dvakrát do týdne. Nezapomínejte i na pravidelnou zálivku – tu je nutné provádět denně. Ideálním řešením jsou rovnoměrně rozmístění ostřikovače.