Fuchsie jsou nenáročné a poměrně odolné rostlinky, které nás svými květy bohatě obdaří již na začátku jara a parádu dělají až do konce podzimu. Řadí se do čeledi pupalkovitých a právem patří mezi nejznámější a zároveň i nejoblíbenější balkonové rostliny, do jejichž pěstování se s nadšením pouští stále více pěstitelů. Ačkoli jsou poměrně nenáročné, jejich pěstování až tak jednoduchou záležitostí není.

Fuchsie vyžadují maximální pozornost a péči, jedině tak se vám odvděčí bohatým kvetením a dlouhou životností. Jestliže se chcete pustit do pěstování těchto nádherných rostlinek, pak vám doporučujeme přečíst si dnešní článek. Poradíme vám základní pravidla pro jejich úspěšné pěstování.

Jak pěstovat fuchsie

Ať už s pěstováním fuchsií teprve začínáte nebo již máte za sebou nějaké zkušenosti, naše rady vám tak či onak jistě přijdou vhod. Budete se jimi moci řídit a případně i vyvarovat zbytečných chyb. A teď se již společně podívejme na základní pravidla úspěšného pěstování, kdy vám odměnou budou bohaté květy plné barev.

Fuchsie a jejich pěstování

 1. Kam je umístit?

  Fuchsie mají nejraději vzdušná a světlá místa chráněná před ostrými slunečními paprsky, přičemž jim nejvíce vyhovuje západní, východní i severní strana. Obecně platí jedno pravidlo: máte-li fuchsii s tmavými květy, najděte pro ní světlejší stanoviště a naopak fuchsii s většími světlejšími květy umístěte na místo bez přímého dopadu slunečních paprsků.

 2. Jaký zvolit substrát?

  Co se půdy týče, dopřejte vašim rostlinám vzdušnou, humózní a kyselejší půdu, rovněž si dejte záležet s výběrem kvalitního substrátu, který by se měl odvíjet od jednotlivých odrůd fuchsie. Můžeme doporučit kombinaci kompostní zeminy, zahradnického substrátu B, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky.

 3. Jak často rostliny zalévat?

  Zálivka je u fuchsií hodně důležitá a to především v období vegetace, kdy je potřeba rostlinám dopřávat nejen vydatnou zálivku, ale i vlhčí vzduch. Nebudete-li květinu zalévat, dojde k vysychání kořenového obalu či k přehřívání rostliny, která v důsledku toho začne shazovat listy i květy. Ovšem pozor – nesmí se ani zbytečně přelévat, neboť potom rychleji uhnívají.

 4. Kdy se fuchsie přesazují?

  Fuchsie se musí přesadit jednou ročně, aby se zajistil dostatek živin v substrátu pro jarní období. Ideální dobou pro přesazování je březen a první polovina dubna, proto máte-li doma rostlinky určené k přesazení, rozhodně na nic nečekejte a pusťte se do toho. Substrát nechte proschnout a poté rostlinu opatrně vyklepněte z květináče, přičemž narazíte-li na odumřelé kořínky, neváhejte je odstranit. Mladé fuchsie se přesazují do o něco většího květináče, nežli byl ten původní, u starších květin nádobu měnit nemusíte.