Vy ještě nemáte doma v knihovně knížku Hygge – Prostě šťastný způsob života od MeikeWikinga? Tak to honem napravte. Její obsah vás v dnešní uspěchané době přiměje trochu zklidnit a zpomalit. Nebudete muset procestovat celý svět, abyste se cítili šťastní. Bude vám stačit prostě žít a zařídit si útulný domov podle vašich představ, ne podle kataloguIKEA. Jak toho dosáhnout? Pojďme se podívat, jak na to.

Seznamte se hygge, nejpohodovějším životním stylem ze severu

hygge-tropicoNež se vrhneme na úprav bydlení, měli bychom si objasnit, kde se fenomén zvaný hygge vlastně vzal a co představuje. Stojí za ním Dánové a dělá je nejšťastnějším národem na světě. Sami o hygge říkají, že se nedá jednoduše vysvětlit jedním či dvěma slovy, že jej prostě musíte prožít. My si na to jedno slovo troufneme, je jím „útulnost“.

Skrývá se za ním životní filozofie stojící na základech štěstí, spokojenosti, radosti, pocitu bezpečí, útulnosti a pohostinnosti. Žít hygge znamená

 • vědomě si užívat každý okamžik,
 • objevovat krásu v maličkostech,
 • umět se obklopovat příjemnými věcmi a lidmi,
 • věnovat se sami sobě a věcem, které nám dělají radost.

 

Každý z nás zažívá hygge v jiných momentech. Někdo u ježdění na kole, někdo při vaření, rodinné večeři, okopávání záhonků, čtení oblíbené detektivky, relaxováním v horké vaně, … prostě u všeho, co milujeme, a dělá nás šťastným. Když se u té činnosti na moment zastavíme a uvědomíme si ji, budeme hygge.

Hygge domácnost, to jsou deky, polštáře a svíčky

Když už máme zmáknutý význam filozofie, můžeme se pustit do zařizování interiéru. Pro jistotu, základem je zařídit domov útulně, tak, aby byl místem, kam se budetekaždý den rádi vracet a trávit tam i volný čas.

Dánové na tomto konceptu – trávení volného času doma – vlastně celý životní styl postavili. Většinu roku je u nich sychravo a šero, restaurace jsou příliš drahé, tak tráví čas doma, hodně vaří a často zvou na návštěvy přátele.

Asi vás nepřekvapí, že inspiraci při zařizování hygge interiéru je ideální hledat ve skandinávském stylu. Všechno, co si domů pořídíte, musí rezonovat s vaším vkusem. Nemusí se vám líbit vše, co je pro hygge typické. Na sílu si například nemusíte zaplnit ložnici dekoracemi, když v ní pouze spíte a nemáte rádi nic, co by vás při usínání opticky vyrušovalo.

hygge-svičkyJak si ale zařídit obývací pokoj, kde trávíte nejvíce času, relaxujete a usazujete návštěvy? Pro hygge je typický:

 • dřevěný nábytek – třeba konferenční stolek z masivního dřeva,
 • přírodní materiály – nebojte se kamenů, kůže, korku, kovu nebo proutí,
 • lampy – stolní i stojací, s teplým světlem,
 • svíčky – hromada svíček, rozestavte po místnosti různé svícny,
 • hřejivé přikrývky – obklopte se plédy, dekami a nebojte se ani kožešin,
 • polštáře – nebojte se mít jevšude, v oblíbeném křesle, na pohovce i na zemi,
 • doplňky – najděte místo všemu, co má pro vás osobní kouzlo, třeba mušle z dovolené,
 • květiny – rozvěšte po místnosti květináče a místo udělejte i pro řezané květy,
 • knihy – klidně je naskládejte na sebe a používejte jako odkládací stolek.

Nemusíte vše pořizovat najednou. Asi byste z toho ani neměli takovou radost. Postupně zjistíte, kde by se vám ještě nějaký ten polštář hodil, kde máte málo svíček a kde by se vyjímalo natrhané luční kvítí ve váze. S každou takovou novinkou budete opět zažívat ony hygge pocity štěstí.

A když už budete mít vše podle svých představ, pozvěte přátele na kus řeči, dobrou kávu, sklenku vína a čerstvě upečenou bábovku. O tom přítomném čase tráveném s přáteli a rodinnou celý ten hygge život vlastně je.