Příroda je naším domovem. Obklopuje nás ze všech stran. Lidé v ní žili od nepaměti, přesto ji teď utlačují a ona ochotně ustupuje novým domům, parkovištím, obchodům… Měli bychom se na ni více zaměřit, vrátit zeleň do našich životů. Možností, jak toho docílit, je přenést si přírodu domů.

Přírodní materiály

ivoxis / Pixabay

ivoxis / Pixabay

Přírodní materiály jsou in v mnoha domácnostech, aniž by lidé uvažovali nad tím, že se stanou „eko“ domácností, tedy domácností, která prosazuje přírodu před umělostí, kovy a plasty. Těžba dřeva přírodu nezatěžuje tak, jako kovy a složky pro výrobu plastu. Chcete-li být více ekologičtější, můžete nábytek v domácnosti vytvořit z palet, nebo si jej pořídit ve formě bytelných kartonů.

Chytrý úklid

Antranias / Pixabay

K úklidu jistě patří třídění odpadu. Doma byste tak měli mít nejen koš na vše, ale měli byste dávat zvlášť sklo, plasty, papíry, ideálně také zbytky od zeleniny či ovoce, to však mohou třídit rodiny, které mají možnost kompostování.

Mimo třídění je potřeba myslet ale také na prostředky, jimiž domov čistíme. Čím více chemie, tím hůře! Tyto chemikálie totiž splachujete do odpadních vod, jenomže čistička je z vody všechny neumí vyčistit.

Eko čističe sice stojí možná o něco více, zato jich však není potřeba používat tolik. Proto bydrží déle a investice se tak vyplatí.

Ideální elektronika

cortixxx / Pixabay

Když si budete pořizovat nový spotřebič, buďte chytřejší a vybírejte ty s označením A+ či A++. Toto označení nám říká něco o energetické třídě, a právě tyto dvě značky jsou ty nejlepší. Samozřejmostí je používat později spotřebiče s rozumem, neplýtvat energií.

Mnoho lidí zapomíná také zhasínat při odchodu z místnosti. To lze částečně vyřešit LED osvětlením, které šetří energii až o polovinu a mají delší životnost, než běžné žárovky.