Jen co padne teplota pod deset stupňů, začínají se v domech i bytech seřizovat kotle a chystají se na topnou sezónu. Možná patříte mezi ty, kteří doma trpí zimou, aby více ušetřili. Přitom existují způsoby, jak se zahřát, ale být ekonomický.

ri / Pixabay

Šetřit se dá mnoha způsoby. V domácnosti jde jak o topení, tak vaření nebo koupání. My se dnes zaměříme na topení:

Udržujte příjemné teplo

Každý vnímá ideální teplotu jinak, proto někomu stačí topit jen v těch největších mrazech a jiný topí už v noci na konci léta. Abyste však ušetřili, je dobré pořídit si za pár korun teploměr a hlídat průměrnou a zdravou teplotu v jednotlivých místnostech domu či bytu. Co se týče obývacího pokoje, zde by se měla teplota udržovat nejvyšší, a to 19-20°C. Člověk zde obvykle sedí u televize a nevyvíjí aktivitu. V kuchyni a ložnici by se teplota měla pohybovat kolem 17°C a to proto, že v kuchyni se vzduch zahřeje i při vaření a co se ložnice týče, tak v chladnějším prostředí lépe usnete. Na chodbách, v předsíni nebo v technické místnosti je dobré udržovat teplotu okolo 15°C.

Odkryjte radiátory!

Mnoho lidí dělá i tu chybu, že radiátory obestaví nábytkem nebo na nich suší celé dny prádlo. Pravidlo je zde však takové, že čím více prostoru kolem sebe radiátor má, tím lépe a levněji vyhřeje místnost! Toto pravidlo platí i pro závěsy, které radiátory často překrývají.

Chillsoffear / Pixabay

Větrejte krátce, ale intenzivně

Prostor potřebuje čas od času samozřejmě provětrat, a to zejména ložnice před spaním. To ovšem neznamená, že otevřete okno v sedm večer a o půlnoci, než ulehnete, jej teprve zavřete. Neplatí to ani pro pootevřená okna – při topení a sebemenší možnosti úniku tepla ven velmi plýtváte.

 Při správném větrání byste měli na chvíli odstavit radiátory a otevřít okna dokořán. Prostor se tak rychle vyvětrá, ale stěny nevychladnou a udrží teplo, které potom vydají k opětovnému prohřátí místnosti.