V posledních letech se můžeme čím dál častěji setkat s dřevostavbami, které nemají v České republice dlouhou tradici, ale těší se čím dál větší oblibě. Existuje několik důvodů, proč chtějí lidé žít v domě ze dřeva. Někdo si možná představí konstrukci chaty, ale pravdou je, že tyto stavby jsou vysoce moderní záležitostí.

Levnější řešení

piahytonen / Pixabay

Jedním z důvodů, proč se lidé přiklánějí k dřevostavbě, je její cena, která je pro mladé rodiny mnohem příznivější než cena cihlových domů. Tyto domy jsou navíc rychle postavené. Zatímco cihlové domy potřebují dlouhou dobu na základy a samotnou stavu, dřevostavbu můžete mít hotovou za pár měsíců.

Pro ty, kterým záleží na ekologii, máme dobrou zprávu – dřevostavby mají menší dopad na životní prostředí, než domy cihlové. Už jen při stavbě vzniká méně odpadu.

Další příznivý dopad mají dřevostavby na vaší peněženku, co se provozu týče. Je pravda, že dřevo propouští více tepla, než kámen. Zároveň je ale rychleji vytopené a v kombinaci s vhodnou tepelnou izolací se nemusíte bát, že byste za účty platili astronomické částky. Naopak budete velmi mile překvapeni snížením nákladů.

Vydrží dřevostavba to, co cihlový dům?

Někteří se možná bojí, že když se rozhodnou pro dřevostavbu, budou ji muset po pár desítkách let celou přestavět. Pravdou je, že kvalitní dřevostavba vydrží i celá staletí. Důkazem toho jsou dřevostavby ve Finsku nebo v Číně, kde se nachází dřevostavba stará půl druhého tisíciletí.

Mají dřevostavby nevýhodu?

Samozřejmě, na všem lze najít i nějaké negativní stránky. Pár jich mají i dřevostavby. Hlavní problém, se kterým se můžete setkat – zejména u levných staveb, je vlhkost. Tento problém lze vyřešit instalací moderních technologií, které zaručí lepší odvětrávání a vlhkost eliminují.

Některým může také vadit nedokonalá zvuková izolace, se kterou se ovšem potýkají i lidé v panelácích. Máte-li však vícepatrový dům, odstínění hluku lze vyřešit vhodnou podlahovou krytinou.