Na podzim se vše pomalu chystá ke spánku, včetně naší zahrádky. My bychom tento okamžik rozhodně zaspat neměli. Podzim je pro zahradu důležitým obdobím, ve kterém je potřeba připravit na zimu rostlinky, ostříhat stromy, zasadit cibuloviny a další nebytné úkony. Zahrádka nám veškerou tuto péči na jaře vrátí svou krásou.

Říjen je stvořený pro výsadbu dřevin a cibulovin, také nás čeká poslední péče o trávník. Dozrávající pozdní odrůdy zeleniny, ovoce a ořechy bude vhodné přichystat k celoročnímu uskladnění. Nastává čas pro výsadbu ovocných dřevin, okrasných dřevin a živých plotů. Rovněž je vhodná doba na vysázení rybízu, angreštu i kytek: hyacinty, růže, narcisy, tulipány. Ze zeleniny je vhodná doba pro výsadbu kořenové petržele, hlávkového salátu a podzimní odrůdy česneku. Také budeme trošku kopat a hrabat. Uschlé a nemocné stromy je vhodné vykopat i s kořeny. Pojďme se tedy společně podívat, co nás čeká a nemine.

zahrada na podzim

Říjen ve znamení příprav

  1. Naposledy posekáme trávník, ale ne příliš krátce. Trávník je dobré postříkat přípravkem proti zimní plísni. Nezapomeneme mu přilepšit trochou kompostu, který nejdříve proházíme přes síto, aby se na trávníku neválely kusy.
  2. Skamarádíme se s hráběmi a pravidelně budeme shrabovat listí, které využijeme do kompostu. Ovšem pozor na listí ořešáku, které je plné škodlivin. To rozhodně do kompostu nedávat! Stejně tak na kompost nepatří shnilé ovoce, které šíří houbové nemoci.
  3. Po hrábích bude náš největší kamarád rýč. Zryjte všechny záhony po sklizni i drobné zbytky rostlin. Pokud máte chlévský hnůj, dejte ho tam, kde budete příště sadit okurky, rajčata, květák a další. Pozor však na mrkev, která se s chlévským hnojem nemá ráda. Zahradu dokonale odplevelte. Tím si ušetříte moře práce v příštím roce.
  4. I během podzimu nezapomínejte na pravidelnou zálivku, nemusí být však již vydatná. Připravíte si tímto rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin pořád odpařují vodu, ale zem je již namrzlá a kořínky nemohou proto vodu přijímat.
  5. Pro ochranu choulostivějších rostlin proti mrazům si pořiďte netkanou textilii. Tu si zatím uschovejte, aby byla po ruce, jakmile nastanou silnější mrazy. Abyste tímto nepřichystali i domeček škůdcům, opatřete stromy lepovými pásy. Před příchodem prvních mrazů uzavřete přívody vody a vypusťte jí také z kohoutků a hadic.